BLOG

 • KOLAJEN NEDİR ?

  KOLAJEN NEDİR?

  Kolajen bir çeşit proteindir. Deri, kemik, eklem bağları, damarlar, bağırsaklar, saçlar, tırnaklar ve hatta kornealarda bile Kolajen bulunmaktadır. Kolajenin görevi dokulardaki elastikiyeti sağlamaktır. Fakat yaşın ilerlemesi, beslenme ve bazı dış faktörlerin etkisiyle vücutta kolajen üretimi azalır.

  Çevre kirliliği, UV ışınları, toksik maddelerle temas veya toksik maddelere yakınlık gibi faktörler kolajen seviyesinin azalmasına neden olur. Çevremizdeki televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi çok fazla zaman geçirdiğimiz teknolojik ürünler ve radyoaktif ışınlar vücutta toksik yaratmakta ve bu da kolajen seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. Kolajen seviyesinin düşmesine neden olan bir diğer etken de beslenme şeklidir.

  Sağlıklı ve dengeli beslenmeyen kişilerde cilt sorunları, doku ve organ deformasyonları görülmekte, spor veya aktivite esnasında sakatlanma olasılığı sağlıklı beslenen kişilere göre büyük oranda artmaktadır. Elbette yaşlılık engellenemeyen bir etken olsa da beslenme tarzıyla yaşlılığı ve beraberinde getirdiği sağlık sorunlarını minimuma indirmek kesinlikle mümkündür. Sağlıklı ve dengeli beslenen ve yaşını almamış kişilerde ek kolajen takviyesine gerek duyulmaz. Serbest radikallerle savaşacak A,E,C vitamini içeren besinler, kırmızı meyveler gibi antioksidan içeren besinler tüketmek yeterli olacaktır. Bu koşullar sağlanamamış ise ek kolajen desteği tüketilebilir.

  Vücutta kolajen üretimini engelleyen ve vücuda en çok zarar veren sigara ve alkol kullanımıdır. Mümkün olduğunca bu ürünlerden uzak durmak gerekmektedir. Bu ürünler cildin tüm doku ve organlarına ciddi hasarlar vererek işlevlerini yerine getirmesini engeller.

  Uzak durulması gerekenleri sıralayacak olursak; sigara, alkol, şekerli ürünler, paketlenmiş ve çok fazla katkı maddesi içeren ürünler, UV ışınları, rafine edilmiş karbonhidratlar, kızartılmış ürünler, egzoz dumanları...

  Tüketilmesi gereken ürünler ise; tüm yeşil sebzeler, soğan ve sarımsak, antioksidan zengini kırmızı meyveler, balık, et ve et suyu çorbaları, kemik suyu çorbaları, süt ve süt ürünleri, bol su tüketimi ve en önemlisi aslında şudur ki tüm gıda ürünlerini kendi mevsiminde tüketmek... 

  Sporcugida.com

  DEVAMINI OKU
 • KETOJENİK DİYET NEDİR?

  KETOJENİK DİYET NEDİR?

  Ketojenik diyet düşük karbonhidratlı, orta düzeyin altında protein ve yüksek yağ içeren bir beslenme türüdür. Ketojenik diyetin günümüzde kullanımı yaygınlaşmış olsa da herkes doğru bir diyet uygulamamakla beraber, Ketojenik diyetin doktor gözetiminde bazı hastalara uygulandığı gerçeğini de göz ardı eder. Ketojenik diyette kişinin günlük alması gereken kalorinin minimum %70’ini yağlardan, kişinin günlük alması gereken kalorinin maksimum %15’ini karbonhidratlardan alması gerekmektedir. Arada kalan fark ise protein ihtiyacının karşılanması için ayrılır. Bu diyete başladığında kişinin vücut direncine göre 3-7 gün arasında( bu bazen daha uzun sürebilir) kişi ketozis adı verilen duruma girer. Ketozis durumunda vücut enerjiyi glikojen yerine keton cisimciklerinden alır bu ketonları da vücut yağlardan elde eder. Bu durumda vücut enerji için sadece yağları kullanmış olur.

  KETOJENİK DİYETTE HANGİ GIDALAR YER ALMALIDIR?

  Ketojenik diyet listenizde yağdan zengin et türleri, süt ürünleri, kuruyemişler ve orta zincirli yağ asitleri başta olmak üzere sağlıklı yağlar kullanabilirsiniz. Yeşillikler tüketilebilir lakin karbonhidrat oranı yüksek olan tüm sebzelerden ya uzak durulmalı ya da Ketojenik diyetinize göre ayarlamalısınız. Bu diyet çok ince ayarlamalar gerektiren bir diyet türüdür. Protein içeren et ve süt ürünlerinde, kuruyemişlerde yüksek oranda karbonhidrat vardır ve eğer dikkatli olunmazsa kilo vermek yerine alınmasına sebep olabilir.

  Balık , kırmızı et , beyaz et , peynir , çiğ kuruyemişler, zeytinyağı, tereyağı, avokado veya avokado yağı, hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yağlar ve proteinler tüketilmelidir.

  Son olarak ketojenik diyeti kontrolsüz çok uzun süre uygulanmaması gerekmektedir.

  sporcugida.com

   

  DEVAMINI OKU
 • PROTEİN TOZU ÇEŞİTLERİ

  PROTEİN TOZU ÇEŞİTLERİ

  Büyük bir hevesle spora başlayıp hızlı bir şekilde kas kütlesi kazanmak isteyen kişilerin çoğunluğu supplement seçimi olarak protein tozuna yönelirler. Kilo alımı ve kas kütlesi için protein tozunu seçmeleri elbette doğru bir seçimdir. Fakat bu konuda dikkat edilmesi ve araştırılması gereken birçok husus var. Öncelikle spora başlar başlamaz protein tozu kullanmanın gereği yoktur. Protein ağırlıklı ve sağlıklı bir beslenme programı uygulayıp düzenli spor yapan kişiler zaten istedikleri forma kavuşabilirler. Biraz daha fazlasını istiyorum, kaslarım biraz daha hacimli ve büyük görünsün diyen kişiler için bu beslenme programı yeterli gelmeyebilir. Bu kişilerin günlük yaptıkları antrenmanlar ve hedefledikleri kilo baz alındığında beslenme programındaki protein miktarının biraz daha arttırılması gerekmektedir. Bazı durumlarda sporcular protein ihtiyacını beslenme yoluyla karşılamakta zorlanabilirler. Protein ihtiyacını karşılayabilmek için daha fazla yemek yemesi gerebilir ve sporcu bu kadar çok yemeği bir günde tüketmekte güçlük çekebilir ya da maddi açıdan sporcuyu zorlayabilir. İşte bu durumda protein tozu hem porsiyon olarak küçük hem de totalde bakıldığında fiyat olarak daha uyguna geliyor. İyi ama peki hangi protein tozunu kullanacağız? Protein tozları birden fazla üründen elde edilebiliyor ve bunlar farklı amaç güden sporcular farklı beslenen sporcular için opsiyon sağlamaktadır.

  1-) WHEY KONSANTRESİ

  Piyasada en çok tercih edilen bir protein türüdür. İçeriğinin %70-80’i protein geri kalan kısmında karbonhidrat, mineraller ve yağ gibi zararsız ürünler vardır. En çok tercih edilir olmasının sebebi diğer proteinlere göre daha uygun fiyatlı olması ve spora yeni başlayanlar için daha uygun bir içeriğe sahip olmasıdır. Ayrıca diyetinde daha fazla proteine ihtiyaç duyanlar da bu protein tozunu tüketebilirler. Suda çözünebilen bir protein türüdür ve bu nedenle hızlı kana karışırlar. Bu nedenle whey proteini antrenman önce veya sonra tüketebilirsin.

  2-) WHEY İZOLESİ

  Whey izolesi, whey konsantresine göre daha yüksek fiyatlı bir protein tozudur çünkü içerisinde protein dışında başka herhangi bir ürün yok denecek kadar azdır. Whey izolesi de çok çabuk sindirilebilen bir protein türüdür. Antrenman öncesi veya sonrası tüketilebilir. Kana hızlı karıştığından kişiye ihtiyacı olan enerjiyi hemen verir.

  3-) KAZEİN PROTEİNİ

  Kazein proteini suda çözünemeyen bir protein olduğu için sindirimi uzun süren bir protein türüdür. Bu nedenle gece uyumadan önce içmek proteini sabaha kadar sindirmek için sizi gece boyunca hem anabolik kılar hem de vücudunuzu ihtiyacı olan proteini karşılayıp kaslarla iyileşme ve gelişme sağlayabilirsiniz. İçeriğindeki glutamin ise kasların onarımına destek olur. Aynı zamanda uzun süre sindirildiği için tok tutma özelliği bulunmaktadır ve gün içerisinde sizi idare edecek bir protein türüdür.

  4-) HİDROLİZE PROTEİN

  Whey proteinin hidrolize edilmesiyle elde edilir ve içeriğindeki amino grup asit profili çok küçük olduğundan emilimi daha hızlı gerçekleşmektedir. Protein türleri arasında en pahalı ve en kaliteli protein türlerinden biridir. Çok hızlı sindirilebilirler ve güçlü bir anabolik etkiye sahiptir. Antrenman öncesi veya sonrası kullanıma uygundur.

  5-) SOYA PROTEİNİ

  Soya proteini genelde diyetinde daha fazla protein alımı yapmak isteyen kişiler veya vegan ve vejetaryen kişilerin tercih ettiği bir protein türüdür. Vücut geliştirme ya da benzeri sporlarla uğraşan kişilerin pek de tercih ettiği bir protein türü değildir. Soya, etlere en yakın değer gösteren bir sebze olduğundan aminoasit profili diğer protein tozlarında olduğu gibi zengindir. Whey proteinler kana hızlı karışmasa da yine de hızlı sayılabilecek bir emilimi vardır. Günün her zamanında tüketilmeye uygun gibi görünse de gece tüketilmesi önerilmemektedir.

  6-) SÜT PROTEİNİ

  Süt proteini hem kazein hem de whey protein içerir. Amino asit profili soya gibi çok yüksektir. Bu nedenle kas gelişimine ve onarımına büyük katkı sağlar. Genellikle kullanıma hazır protein içeceklerinde ya da protein barlarında kullanılır. İçeriğindeki yüksek amino asit profilinden dolayı antrenman sonrasında kas gelişimine destek sağlar ve kası onarır. Gece içilmesi pek tavsiye edilmez.

  7-) YUMURTA PROTEİNİ

  Amino asit oranı çok fazla olduğundan vücut geliştirmede en çok kullanılan protein kaynaklarından biridir. İzole yumurta beyazı proteininden üretilir ve içeriğinde tüm elzem amino asitleri barındırdığı için oldukça kaliteli bir protein kaynağıdır. Yumurta proteini vücutta kolay sindirilebilen bir protein türü olduğundan günün her saatinde tüketilebilir fakat soya ve süt proteininde olduğu gibi yumurta proteinin de gece tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

  8-) BEEF PROTEİN

  Et proteini kırmızı etten üretilmektedir ve sporcular tercih ettiği kalite proteinler arasında yer alır. Sporcuların beslenme programında yüksek miktarda protein ihtiyacı varsa bu protein ihtiyacını et proteini tozundan elde etmek onlar için daha az maliyetli ve aynı zamanda tüketilmesi daha kolay bir protein kaynağı olacaktır. Ayrıca protein tozu etin içerisindeki fazla yağ ve kolesterolden ayrıştırılmış olduğu için et yerken alacağı fazla kalorileri ve yağ , kolesterol gibi zararlı ürünleri protein tozundan almayacaktır.

  Görüldüğü üzere her protein kaynağı farklı seviyelerde besin değerleri içermektedir. Yoğun antrenman yapan bireylerin günlük protein ihtiyaçları, günlük alması gereken kalori miktarının %25-30 kadarını oluşturmalı ve buna uygun bir beslenme programıyla desteklenmelidir. Gereğinden fazla alınması fayda sağlamaktan ziyade kişiye zarar verir. Bu nedenle istikrarlı bir şekilde antrenman ve beslenme programına sadık kalan bir sporcu her zaman istediği sonucu elde eder.

  sporcugida.com

  DEVAMINI OKU
 • Hangi supplementleri ne sıklıkla kullanmalıyız?

  Hangi supplementleri ne sıklıkla kullanmalıyız?

  Spora yeni başlayanların, sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyenlerin, vegan olanların ya da sadece belirli vitamin mineral eksikliği olduğunu düşünen herkesin kullandığı bir supplement, vitamin ve mineral takviyesi mutlaka olmuştur. Sorun şu ki kullanılan bu takviyeler çok uzun süre kullanılabilir mi? Ya da belirli bir süre kullanıp eksikliğimiz gittiği anda bırakmak doğru mu? Ne kadar süre kullanmalıyız? Tüm bunlara cevap arıyorsanız okumaya devam edin. İlk olarak kullandığınız bu ürünlere gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına bakmak gerek. Bunun için doktor gözetimi altında belirli testler yapıp neye ihtiyacınız varsa o takviyeyi kullanmanız en doğru davranış olacaktır. Fakat vücut geliştirmeyle uğraşan, zayıflamak isteyen ya da kilo almak ve hacim kazanmak isteyen kişiler gibi yoğun spor yapan kişilerdenseniz belli başlı bazı supplementleri kullanmanız size fayda sağlayacaktır. Supplementlerin yağ yakmak için, kilo almak ve hacim kazanmak için, kas kütlesini korumak, iyileştirmek, geliştirmek için kullanım alanları mevcuttur. Önemli olan sadece hangi supplementi kullandığınız değil, onu ne zaman kullandığınız da büyük önem arz etmektedir. Eğer kas kütlesini korumak, iyileştirme ve geliştirmek istiyorsanız aşağıdaki ürünleri belirtilen zamanlarda kullanmak o üründen en fazla faydayı almanızı sağlayacaktır.

  PROTEİN TOZU- Protein tozları birçok sporcunun en çok tercih ettiği supplement olmakla birlikte kas kütlesi ve hacim kazanmak isteyen sporcular, beslenmesinde protein ihtiyacını besin yoluyla karşılayamayan kişiler için mükemmel bir ürün olan protein tozlarının piyasada birçok türleri bulunmaktadır. Protein tozlarının kazein, peynir altı suyu, beef proteini, bitkisel protein ve soya proteini gibi kişilerin beslenmesine yönelik tercih edebileceği türleri mevcuttur. Proteinlerin alım zamanları protein kaynağının türüne göre değişiklik gösterebilir. Örneğin kazein proteini yavaş sindirildiğinden gece yatmadan önce kullanılması tavsiye edilir. Kompleks protein yani karışık proteinler günün herhangi bir zamanında kullanılabilir. Diğer proteinler ise antrenmandan sonra ya da sabah uyandıktan sonra kullanılması genel faydayı arttırır. Lakin hiçbir protein besin yerine geçmez bu yüzden beslenmenize ek olarak almalısınız.

  BCAA- Antrenman sonrası kullanılması büyük fayda sağlayan bu ürün sizin o zamana kadar ki vücut gerginliğinizi almak, kasların dirence ve gerginliğe maruz kalması sebebiyle liflerin zarar görmesini engelleyerek onarımını sağlar. Ayrıca insülin bazlı BCAA’lar antrenman içerisinde de kullanılabilir. Antrenman yaptığınız takdirde kullanabilirsiniz.

  CLA- Cla ‘ların yağ yakım sürecinde etkili olduğu bilinse de diğer yağ yakıcılar gibi antrenmandan hemen önce alınması değil yemeklerden 30 dk önce alınması daha doğrudur. CLA’lar hücre zarından geçerek yağ hücrelerini küçük parçalara böler ve dolaşım sistemine taşıyarak yakılmasını sağlar aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. Hızlanan metabolizma kişinin iştahının azalmasına sebep olur. Çok uzun süre kullanılması karaciğerde yağlanma ya da mide bulantısı ve ishal gibi olumsuz etkide bulunabileceğinden yüksek dozda veya uzun süreli kullanımı doğru olmayacaktır.

  GLUTAMİN- Antrenman sonrasında ya da uyumadan önce kullanılabilir. Antrenman esnasında oluşan kas yorgunluğunu azalttığı gibi iyileşmesine de destek verir. Kas ağrılarını geçirir. Antrenman sonrası protein tozuna karıştırılarak da kullanılabilir. Uyumadan önce kullanıldığında büyüme hormonunu desteklediği araştırmalar sonucu söylenmektedir. Antrenman yapıldığı sürece düşük miktarda kullanılabilir.

  KREATİN FOSFAT- Kreatin kaslara anlık enerji sağlamak için kullanılan supplementtir. . Crossfit, kısa mesafe koşu, silkme gibi patlayıcı güç gerektiren sporlarda kullanılması kreatinin amacına yönelik doğru bir kullanım olur. Antrenman öncesi kullanımda ekstra kısa süreli patlayıcı güç vermesiyle birlikte vücutta su tutumu yaptığından dolayı belirgin bir pump hissiyatı da verir. Antrenman sonrasında kullanımlarda ise kaslarda boşalan Kreatin fosfat depolarını hızla bir şekilde doldurmayı sağlar fakat dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de şudur ki yüksek dozda kullanımı böbreklerde depolanmasına neden olur ve vücuttan atımı haftalarca sürer. Elit sporcular için günlük 10 grama kadar kademeli bir şekilde yükseltilebilir. Bu nedenle uzun süreli kullanıma uygun değildir.

  KARNİTİN- Vücuttaki yağ hücrelerinin mitokondriye taşıyarak enerjiye dönüşmesini sağlar. Aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına sebep olurken vücut ısısın artmasına da sebep olur böylelikle antrenman sonrası birkaç saat daha yağ yakmaya devam edersiniz. Yağ yakma sürecindeyseniz bu dönem boyunca kullanılabilir fakat bu kullanım süreci çok fazla uzatmak doğru değildir. Belli bir ara verilip tekrar kullanılması uygundur.

  PRE-WORKOUT- Bu ürünler her zaman antrenman öncesi vücuda enerji vermek için kullanılır. Güç gerektiren spor öncesi pre-workout alındığında antrenmana daha enerjik başlanmasına ve antrenmanın daha uzun süre ve verimli devam etmesini sağlar. Yorgun bir günün ardından antrenman yapmak için kahve yeterli gelmiyorsa bu ürün kahvenin sağladığı enerjinin yanında başka amino asitleri de içeriğinde barındırdığından daha zengin bir alternatif olmasına neden olur. Kuvvetli bir antrenman geçirecekseniz bu ürünü bu antrenmanlara başlamadan önce her defasında kullanabilirsiniz.

  VİTAMİN VE MİNERALLER- Vitamin ve minerallerin eksikliği hafife alınmayacak şekilde çok önemlidir. Eğer yeterli ve dengeli beslenmiyorsanız ya da yaptığınız antrenmanlar çok ağırsa ve çok terliyorsanız vitamin ve mineral eksikliğinizin olması muhtemeldir. Antrenman esnasında ter yoluysa mineral kaybı yaşanır. Bu kaybı azaltmak için beslenmenizde vitamin ve minerallerden zengin gıdalar (sebze ve meyveler) eklemeniz gerekir. Eğer hala yeterli gelmiyorsa beslenmenize ek gıda takviyeleri alarak eksikliğini kapatabilirsiniz. Bu gıda takviyelerinin alım zamanıyla ilgili bir kısıtlama olmamakla beraber uyandıktan hemen sonra ya da öğünlerle beraber almak doğru olur. İhtiyacınız olduğu müddetçe kullanılabilir.

  - Amino asitler , protein tozları ve yağ yakıcılar hakkında detaylı bilgiye ve daha fazlasına https://sporcugida.com/blog.html adresinden ulaşabilir ve merak ettiğiniz soruları https://sporcugida.com/iletisim.html adresinden bize iletebilirsiniz.

  sporcugida.com

  DEVAMINI OKU
Scroll