SUPPLEMENT TÜRLERİ

SUPPLEMENT TÜRLERİ


AMİNO ASİTLER
Amino asitler proteinlerin yapıtaşlarındandır.  Aminoasitler birleşerek proteinleri oluşturur ve sporcuların en çok kullandığı takviyedir. Bir saat yoğun bir antrenman yapmış olan bir sporcu kas yıkımını engellemek, kas kütlesini korumak, güçlendirmek ve daha hızlı iyileşmesini sağlamak için çeşitli amino asitleri kullanır.  Amino asitler kasları yeniler, onarır ve eskisinden daha da güçlü olmasını sağlar.


PROTEİN TOZLARI
Geçmişten günümüze protein tozlarının kötü bir şöhreti olsa da bu söylentiler gerçeği yansıtmamaktadır. Proteinler bir insanın günlük alması gereken üç makro besinden biridir ve insan vücudu için çok önemlidir. Özellikle sürekli ve yoğun antrenman yapan bireylerin protein ihtiyacı yapmayanlara göre daha fazladır. Antrenman sonrasında yüksek enerji harcamış ve kas kütlesi kazanma yolunda olan bir sporcu kaslarının besin ihtiyacını karşılamak, kaslarını geliştirmek ve güçlendirmek, kasların daha hızlı onarımına destek verebilmek için protein tozu kullanımına yönelebilmektedir.  Protein tozlarının bitkisel ve hayvansal kaynaklı çeşitleri mevcut olup whey izolesi, whey konsantresi, kazein proteini, hidrolize protein, süt proteini izolesi, yumurta proteini, soya proteini gibi çeşitleri vardır. 

YAĞ YAKICILAR
Yağ yakıcılar her zaman iyi bir beslenme programıyla beraber ve düzenli antrenman yaparak kullanabileceğimiz aksi takdirde faydasını göremeyeceğimiz ürünlerdir. Supplement olarak yağ yakıcılar L-carnitine ve CLA’lardır. Bunların türevleri mevcut olup en çok tüketilen ve tercih edilen ürünler L-carnitine ve CLA’dır. Bu ürünler depolanmış olan yağları hücre içerisindeki mitokondriye taşıyarak vücudun antrenman sırasında enerjiyi yağlardan kullanmasını sağlar. Ayrıca vücut ısısını yükselterek metabolizmanın daha da hızlanmasına ve gün boyu daha çok enerji harcamasına sebep olur. 

KİLO VE HACİM
Kilo ve hacim kazanmak, kas kütlesi oluşturmak isteyen bireyler için geliştirilmiş ürünler yıllardır firmalar tarafından rekabet söz konusu olan ürünlerin başlarında gelir. Bu ürünler Gainer ve Mass adı altında piyasada mevcut olan ürünlerdir. Bu ürünlerin ana içeriği karbonhidrat ve protein ağırlıklı olmasının yanı sıra içeriğine çeşitli amino asitler eklenip zenginleştirilerek de piyasaya sürülmektedirler. Kilo ve hacim kazanmak isteyen bireylerin bu ürünleri tek başına kullanması veya düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı olmadan kullanması kesinlikle doğru bir tutum olmayacaktır. Bu ürünler içeriğinde yüksek miktarda karbonhidrat ve protein barındırdığından kalorisi yüksek besin takviyeleridir ve olması gerektiği gibi kullanılmazlarsa vücutta kas kütlesi arttırmaktan ziyade yağ kütlesi artırmaya sebep olacaktır. Bu ürünleri kişiye özel düzenli spor ve beslenme programlarıyla beraber tavsiye edilen tüketim miktarına uygun olarak tüketilmesi kişi üzerinde olumlu sonuçlar doğuracak ve hedefine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

PERFORMANS VE GÜÇ ARTTIRICI ÜRÜNLER
Bu ürünler yüksek yoğunluklu antrenman yapan bireylerin antrenman esnasında enerjisini daha uzun süre kullanmasına, güç artırımına, odaklanmasına ve enerjisini verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı olan ürünlerdir. Performans arttırıcı ürünler pre-workout olarak adlandırılır ve içerisinde birden fazla enerji veren ve uyarıcı amino asitleri barındırırlar. Bunun dışında bu ürünlerin izole edilmiş halleri de tek ürün olarak satışa sunulmaktadır.

VİTAMİN VE MİNERAL
Spor yapan veya yapmayan her bireyin ihtiyacı olan fakat spor yapan bireylerin daha çok ihtiyaç duyduğu mikro besinlerdir. Spor esnasında vücudumuzun ter yoluyla ve enerji kullanımında kaybettiği vitamin ve mineralleri yerine koymalıyız. Magnezyum, çinko, B vitaminleri ve omegalar gibi birçok önemli vitamin ve mineraller makro besinler kadar bizim için önemlidir.

Scroll